• Cook Family Farm

    • Meat Market
    4282 Hayes Tower Road
    Gaylord, MI 49735
    (989) 731-1332
    • Whom to Contact

    • ANNUAL AWARDS RECIPIENT HISTORY

       

      “YOU MADE IT HAPPEN” AWARD

      1. Dave Engel for the FAA Flight Service Station

      Susan Bensinger for the United Way fundraising

      Pat Duffy for the Special Olympics fundraising

      Harriet Burns for doing vacation shows for the Chamber

      Jim Grisso for creating the Burgermeister Award

      1. Carol DeGroot for the Chamber’s Council program

      Don Morgridge for the street sweeping contest

      1. Otsego Memorial Hospital

      Dianne McNamara for the Women’s Rotary tree lighting project

      1. Mary O’Neill for the Gaylord Area Council for the Arts

      Ann & Theresa Jaruzel for the Mt. Carmel Center

      Tom Arthurs for the North Central Michigan Home Builders Association

      1. Gaylord Convention & Tourism Bureau
      2. Edelweiss Garden Club for the city landscaping and flower planting
      3. Gaylord Rotary Club

      Otsego County Ambulance Service

      Otsego County Fair Board

      1. Glen A. Catt for sponsorship of the Gus Macker Tourney
      2. Debbie Collins for organizing the GHS Graduation Party
      3. Alpine Snowmobile Trails, Inc for their trail grooming efforts

      Bob McNamara for his volunteerism for the Gus Macker

      WMJZ for their support of community activities

      1. Howard Cheney for the Kiwanis Club Christmas Basket Program

      Chuck Klee for his volunteerism for the Gus Macker Tourney

      1. Sharon Grendel for the Otsego County Hockey Association

      Rick Miller for the Alpine Youth Soccer

      Jan Cotant for the Freebies Hut

      Dick Weber for the Sportsplex Committee

      1. Gaylord Downtown Development Authority
      2. Sheila Fruehauf for the Energy Outlet playground
      3. Ken Mudget for Otsego Lake State Park’s Handicap Ramp
      4. Keith Lester for the TIC for the Otsego County Fire Department
      5. Jack Thompson for his advocacy for the University Center and M-TEC
      6. Forcier Family for their generosity to the community
      7. Jerry Coger for the Food Pantry
      8. Sandy Gartelman for the Kids in Theater Program
      9. OWLS and the Rotary Club for the Environmental Learning Center
      10. Otsego Memorial Hospital “Family” for leadership in capital campaign

      Gaylord Area Snowmobile Trails Council

      1. Volunteer Center’s Road To Recovery Program
      2. Otsego County Economic Alliance
      3. Edelweiss Garden Club
      4. Glen Catt for Big Ticket Festival
      5. I-75 Crossing Task Force
      6. “Wings Over Gaylord” & Catt Family for the Fourth Grader Swimming Program
      7. Dave Baragrey Sr. for Bear Basketball Program

      2012. Groen Nature Reserve

      2013. Alpenfrost

      2014. Ken Mattei, Special Olympics Michigan/Wertz Warriors

      2015. Al Blackburn, Meijer

      2016. Jennifer Akans of ComForCare, for the Veteran’s Luncheon held in November

      2017. Laura Hansmann for the new Tennis Courts on behalf of the Alpine Regional Tennis Association

      2018. Shari Rivest & Matt Barresi for the Vet’s Coffee Program

       

      BELL TOWER AWARD

      1. Gaylord Ford
      2. Wade-Trim
      3. Otsego Club
      4. Saks Wellness Center & JoJo’s Market
      5. Catt Development
      6. DDA’s Pavilion on Court
      7. North Central Construction Inc., Northwestern Bank and Edelweiss Properties, LLC
      8. Alpine Chiropractic Clinic
      9. Independent Bank, Spicy Bob’s Italian Express
      10. Alpine Oven, Ace Hardware
      11. City Hall & Otsego County Airport
      12. Alpine Chocolat Haus, Hogan’s Jewelers,
        Otsego County Abstract & Title, Sugar Bowl Restaurant
      13. Diana’s Delights and Hobby Lobby
      14. Seams Like New
      15. Otsego County Animal Shelter
      16. Alpine Tavern & Eatery
      17. Awakon Federal Credit Union
      18. Jay’s Sporting Goods
      19. Dr. Kristine Bobish, Alpine Cardiology
      20. Scott & Janice Lampert
      21. The Pine Squirrel

       

      GOLDEN PINEAPPLE AWARD

      1. Mr. Coots
      2. Sue’s Shop and the Spud Warehouse
      3. Saturn Booksellers
      4. Alphorn Shop
      5. LaSenorita Restaurant
      6. Extreme Power Sports
      7. Glenda’s Gifts
      8. Hogan’s Jewelers
      9. Hall Veterinary Clinic
      10. Dunn’s Business Solutions, Jan’s Northside Deli
      11. Telephone Support Systems and Bradley J. Butcher & Associates
      12. Nelson Funeral Home
      13. Arrow Sanitation
      14. New Century Signs
      15. Thrifty Print & North Western Bank
      16. Janie Rhein, Winn Telecom
      17. Isabella’s Copper Pot
      18. Joe Messenger, Gaylord Community Funeral Home & Cremation Service
      19. Bennethum’s Northern Inn
      20. Otsego Grand Event Center
      21. Bill Marsh Ford of Gaylord

       

      “DAUNE WEISS MEMORIAL” BUSINESSPERSON OF THE YEAR AWARD

      1. Daune Weiss
      2. John Kluck
      3. Bruce Brown
      4. Scott Lampert
      5. Pastor Jim Mathis
      6. Rosemary Smith
      7. Betty Moore
      8. Larry Edwards
      9. Kevin Drummond
      10. Stanley Dombrowski
      11. In Memory of Gene Sanders
      12. Kevin McKinley
      13. Jack Thompson
      14. Patt Dobrzelweski
      15. Todd Chawtun, Michaywe
      16. Bobby McNamara, McNamara Insurance
      17. Theresa McNamara of DBS (Dunn’s Business Solutions).
      18. Marcia Taylor, Marsh-Mellow Entertainment
      19. Angielena Muellenberg, Snowbelt Brewing Company